Radiotelekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, Sylvánský vrch, Plzeň - Severní předměstí

(mapa č. 31 – Plzeňsko)

        Po plzeňských rozhlednách Krkavci, Chlumu, hradu Radyně  a ochozu věže Chrámu sv. Bartoloměje je radiotelekomunikační věž na vrchu Sylván dalším vyhlídkovým místem.  Věž postavila společnost RadioMobil a.s. (nyní T-mobile Czech Republic a.s.). Čím se od předchozích liší? Věž na Sylvánu vlastně ani rozhlednou v pravém slova smyslu  není, je to běžná radiotelekomunikační ocelová trubková konstrukce výšky 68,5 metru, jakými se to po české krajině jen hemží. Stavebnicová soustava smontovaných trubek a několika plošin, kterými profukuje vítr, vznikla jako vysílač pro mobilní telefony. S radostí a potěšením na ní spočine snad jen oko projektanta ocelových konstrukcí nebo radiotechnika.         

     Rozhledna na Sylvánu však opět nabízí výhled na krajské město. Gymnázium Františka Křižíka, které si vzalo šlechetně a velkoryse rozhlednu pod patronát, zve zájemce k návštěvě každý pátek odpoledne a víkend od dubna až do konce září. Návštěvníci, kteří chtějí poznat Plzeň a její okolí z nové perspektivy si tak mohou vyšlápnout 1 schod betonový + 122 schodů ocelových. Věž celkem měří osmašedesát metrů a návštěvníci po točitém schodišti mohou vystoupat do výšky 23,5 metru. Přímo pod rozhlednou se rozprostírá Plzeň, přehlédnout lze Košutku, Vinice, rozhlednu Chlum, střed města, Doubravku, Slovany, zříceninu hradu Radyně, Skvrňany i Novou Hospodu. Za pěkného počasí a průzračného vzduchu se nabízí výhled na vzdálené vrcholky Českého lesa (Čerchov, Velký Zvon, Přimda), Šumavy (Velký Javor, Velký i Malý Ostrý, Hoher Bogen), Brd (Praha, Třemšín), ale i na vrchy a body mezilehlé – Žďár, Trhoň a Kotel u Rokycan; Běleč, Doubravu a rozhlednu Bolfánek u Švihova; rozhlednu Koráb u Kdyně; Křížový vrch u Chotěšova; vysílač Krašov a řadu dalších. K zakoupení je v současné době pohlednice, informační skládačka, rozhledová mapka a dřevěná turistická známka. Pro sběratele razítek rozhleden je k dispozici i pamětní razítko.   

     Rozhledny na Krkavci i Chlumu jsou majestátní stavební díla klasické výstavby z kamene a cihel. V době otevření byly chloubou města, ozdobou okolí a ku  prospěchu i radosti Plzeňanů. Nejeden architekt, stavební firma a zájmový spolek se ucházeli o to, aby jejich jméno bylo navěky vepsáno do rodného listu rozhledny.  V době nejlepších let jmenovaných rozhleden byly cílovým místem výletníků a magnetem pro konání nejrůznějších společenských i zábavných akcí. 

     Bohužel, v případě Sylvánu magistrát propásl příležitost prosadit takový typ stavby, který by byl městu novou důstojnou dominantou. 

Pohled na věž s provozním objektem z komunikace mezi Košutkou a Radčicemi. Po točitém schodišti lze vystoupit na plošinu bez antén v dolní třetině výšky.  

         Otevírací doba a cena: Rozhledna je otevřená od dubna do září každý pátek od 15 do 18 hod., každou sobotu, neděli a svátky od 10 do 18 hod.. Vstupné 20 korun; studenti a důchodci 10 korun, děti do 6 let zdarma. Hromadné návštěvy mimo otevírací dobu lze předem dohodnout na sekretariátu gymnázia na tel. 377 925 711 nebo gfk@gfk-plzen.cz .

      Sylvánský vrch – jak se místo nazývá celým jménem – s výškou 402,8 m n.m., leží na sz. okraji Plzně, nalevo od výpadovky ve směru na Karlovy Vary. Přímo kolem rozhledny sice žádná z turistických značených tras nevede, ale ve vzdálenosti necelého kilometru  prochází zeleně značená trasa č. 3601 (Lékařská fakulta, zast. MHD – sídliště Sylván – Radčice...). Ještě pohodlněji je rozhledna dostupná od křižovatky Chotíkovské ulice a Karlovarské tř., kde stará karlovarská výpadovka opouští město.     

(Pro KČT Plzeňského kraje připravuje Jiří Mareš, trasy@centrum.cz, aktualizace 20. prosince 2008)

Hlavní stránka KČT Plzeňsko

Rozhledny a vyhlídková místa