Předsedové odboru turistiky od jeho založení po současnost:

 

František Vorel                 

1957 – 1967

Miroslav Svoboda

1968

Břetislav Steidl             

1969 – 1975

Miloslav Holub               

1976 – 1977

Luboš Les                    

1978 – 1982

Oldřich Nosek               

1983 – 1985

Rudolf Kule                  

1985 – 1990

Pavel Král                   

1991 – 1992

Rudolf Kule                  

1993 – 2006

Václava Zavadilová        

2006 – současnost

 

       

KČT, odbor TJ Tatran Třemošná

   KČT, odbor TJ Tatran Třemošná byl založen 13. března 1957. Zakladatelem byl František Vorel, který, ještě než byl oficiálně založen odbor, vedl a organizoval různé vycházky zaměřené na přírodu. Dalo by se říci, že z jeho iniciativy byl v r. 1957 ve škole založen turistický kroužek. To byl rok, kdy prakticky začal fungovat odbor. Na základě této aktivity přibývalo členů a zájemců o turistiku, proto muselo rozšířit vedení odboru. Jako vedoucí byli odborně vyškoleni nově vzniklým svazem turistiky ČSTV Antonín Kohout, Jan Procházka  a Václav Kratochvíl, a tak následně vznikl odbor turistiky při TJ Tatran Třemošná.

   Jednou z náplní byl orientační běh vedený Františkem Vorlem, který měl velmi dobré zkušenosti v orientačním běhu. Zúčastnili se jak okresního, tak i krajského přeboru a získali výkonnostní třídy od III. třídy až po I. stupeň. Orientační závody se postupem času ze svazu turistiky vyčlenily a byl založen samostatný Svaz orientačního běhu ČSTV.

   Ve školním roce 1962 - 63 byl z iniciativy učitele pana Miroslava Svobody (v té době zástupce ředitele ZŠ – ves) založen tábornický oddíl se zaměřením na život v přírodě, turistiku a táboření. Prvními vedoucími jednotlivých družin byli Josef Kabát, Jiří Pirner, Bohouš Žák a Jaroslav Havlík. Postupem času se oddíl rozrůstal, zapojily se i dívky, které vedly paní Marie Zemanová, Eliška Králová, paní učitelka Pavla Mužíková a slečny Věra Sirochmanová a Lída Hýblová. Vzhledem k velkému počtu dětí, rozdělily se do dalších družin (Lišáci, Vlci, Orli a další) se zaměřením na táboření v přírodě a výlety. Vyvrcholením každoroční činnosti byly letní tábory, nejprve u Manětína v údolí Klenoty a později na hájence Obořice, kterou oddíl získal do celoročního pronájmu. Po jeho ukončení byl ještě velký tábor oddílu za Stříbrem u Mezholez.

   V r. 1966 bylo dohodnuto postavit v novém areálu TJ Tatranu Třemošná oddílovou klubovnu. V té době se tábornický oddíl přejmenoval na Turisticko-tábornický oddíl TJ Tatran Třemošná. Stavba začala v dubnu 1967. Úsilím pánů Vlastimila Lesa, Bedřicha Dřízhala st., Rudolfa Lavičky, Rudolfa Kratochvíla a všech členů oddílu (jichž bylo v době největšího rozmachu kolem 150) byla klubovna postavena za 4 měsíce a v polovině září 1967 otevřena pro činnost všech družin. V r. 1968 obnovil pan Miroslav Svoboda činnost Junáka v Třemošné.

    Turistika nabývala nové formy činnosti, oblibu získávaly dálkové pochody. Zakladatelem pochodu „Třemošenská padesátka“ v r. 1973 se po absolvování několika průzkumných pochodů stal Břetislav Steidl. Tento pochod si turisté oblíbili tak, že se prvního ročníku zúčastnilo 213 turistů na různých pěších a cyklo trasách a v 51. ročníku r. 2023 bylo již 2865 turistů. Tohoto pochodu se zúčastnili též zahraniční turisté z bývalé NDR. Na společném večeru byl položen symbolický základní kámen družby mezi oběma našimi skupinami (ZEULENRODA – TŘEMOŠNÁ). Vzájemně se navštěvovali až do r. 2023 kdy, hlavně z důvodu stáří mnoha členů, byla činnost turistického spolku přátel pěší turistiky (Wanderfreunde) v Zeulenrodě ukončena.

   Třemošenská padesátka ale nebyla jedinou organizovanou akcí. V r. 1977 se konal III. Letní sraz turistů ČSR v Domažlicích, pro který členové našeho odboru (ing. M. Bokůvka, B. Steidl a J. Steidl)  připravili za spolupráce i jiných odborů turistiky trasu dálkového etapového pochodu z Kralovic do Domažlic v délce 152 km. Pořádali či spolupracovali na jiných akcí, jako byly jarní setkání, podzimní setkání, Letní sraz turistů ČSR atd. Členové odboru plnili různé výkonnostní třídy, odznaků a další. Dále se odbor zúčastnil okresní soutěže Branně turistického závodu mládeže pod vedením Josefa Pikla a Břetislava Steidla. Pořádal místní kola a v r. 1979 byl ve Třemošné okresní sraz turistů, jehož hlavním programem byl okresní přebor Branně turistického závodu mládeže (BTZM/).

   Odbor turistiky také pořádal výlety na kolech. Vyvrcholením roční činnosti odboru byly vždy putovní tábory po Čechách a Moravě (Českosaské Švýcarsko, Jeseníky, Máchovo jezero atd.). Z pověření Krajského svazu turistiky v r. 1980 připravili dálkový etapový pochod na Československou spartakiádu z Plzně do Prahy v délce 160 km. Na této akci pracoval štáb ve složení B. Steidl, ing. M. Bokůvka a J. Kolář. V r. 1981 připravil odbor turistiky 1. ročník dálkového etapového pochodu „Předjarním Manětínskem o který byl velký zájem. Na těchto akcích i dalších spolupracovali nebo pořádali členové odboru B. Steidl, J. Kolář, L. Mašek, A. Matějovic, V. Steidlová, H. Mašková, M. Valeš, J. Pikl, B. Dřízhal, L. Bruj, P. Král, R. Heckel, J. Tobiáš. Samozřejmě postupem času přibývali další aktivní členové, kteří spolupracovali na dění odboru.

   Činnost členů KČT Třemošná není vázána jen na nabídku oblastního nebo celostátního kalendáře turistických akcí, ale jednou až dvakrát do roka jsou pořádány různé společné výlety po celé České republice, několikrát se též uskutečnila společná dovolená menší skupiny členů, a oblíbená je i vodní turistika či cykloturistika. V r. 2007 na popud p. Rudolfa Kuleho byla vybudována NS Třemošná k historii i současnosti města. V posledním období převzali třemošenští turisté organizaci pochodů Českým zimním krasem v Berouně, přes Šukačku a Šumavou (později byl nahrazen akcí Žihelskem), nově začal být vždy v červnu pořádán Karlův pochod. Z iniciativy p. Rudolfa Kuleho byli zpracovány podmínky a záznamníky pro plnění tematických turistických odznaků – Severní Plzeňsko I., II. a III.

V průběhu let bylo také uspořádáno několik setkání současných a bývalých členů v rámci výročí odboru, vždy s výstavkou a filmy o činnosti (poslední v roce 2017 – 50 let odboru).

Za dobrou práci v masovém rozvoji turistiky získal KČT, odbor TJ Tatran Třemošná titul „Vzorný odbor II. stupně“.

       

 

 

Uveden do Síně slávy české turistiky Plzeňského kraje 1. února 2025

 

 

 

                                                                                                                     >>  Zpět na seznam  <<