Zrcadlená_wb1

 

Napsalo se o nás, aneb citace z rozhovorů, dopisů, novinových článků a literatury

 

„Vážení,

tento mail se chystám napsat již dlouho, nicméně díky návalu akutnějších povinností to činím až dnes.

     Navštívili jsme s manželkou Julské Alpy ve Slovinsku. Teprve při procházení nádhernými horami jsme si uvědomili, že nám něco hodně schází: turistické značení jako v ČR. S vděčností jsme vzpomínali, o kolik lépe se nám na cestách orientuje v naší zemi.

     Žijeme v době, kdy převládají stížnosti a slovní - dokonce ve sněmovně i fyzické - ataky, nespokojenost. Proto prosím přijměte aspoň touto formou moje poděkování za práci "značkařů", která rozhodně není lehká. “ 

     Přeji vám hodně zdaru i v dalších oblastech vaší záslužné činnosti a zůstávám s pozdravem MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D. 

(Dopis, který obdrželo Ústředí KČT 22.1.2021. Taková pochvala a poděkování vždy potěší, zvláště v této „blbé“ době.)

 

 

Ein stiller Zeuge schlechter und guter Zeiten - Geschichte des Böhmischen Brunnens niedergeschrieben

(Tichý svědek horších a lepších časů – dějiny České studánky – letošní 120. jubileum)

zde

(Článek z deníku Furth im Wald, 13.1.2021)

 

 

     „V houštinách pod Karlínem jako by zabloudilo a ztratilo se jméno Hamerský a v lukách jižně od Plané, v místech nového silničního mostu, již čteme Tichá. Tedy alespoň na některých mapách. Já nejvíce čítám v mapách měřítka 1:50 000 vydávaných v edici Klubu českých turistů. Jsou to bývalé vojenské mapy a jsou opravdu přesné. Můžete podle nich chodit kdekoli, daleko od značených cest a vždy se nějak vymotáte a najdete cestu zpět na vlak či k autu.“

(Krásná kniha plánského fotografa, znalce krajiny a přírody Miroslava Tréglera Blízké krajiny západních Čech aneb povídání o krajinách blízkých nejen vzdáleností, vydalo nakladatelství REGIONALL v Plzni v r. 2010)

 

     „Každá z deseti nově přistupujících zemí přinese rozšířené Evropské unii některá prvenství. Ať už se jedná o zeměpisné reálie, hospodářské výsledky nebo jiné ukazatele. Česká republika přichází s unikátem - nejhustší sítí turistického značení: 488,6 km na 1000 km2.“ (MF Dnes, 30.4.2004)

 

     „Porosty na svazích nad levým břehem Berounky patří spolu se Zábělou na pravém břehu k ukázkám přirozených lesů s převahou dubu a habru. Na východních skalnatých svazích byla vyhlášena v r. 1969 přírodní rezervace Háj. Směrem k Bukovci býval přívoz, po kterém jsou zachovány příjezdové cesty na obou stranách řeky. Další přívoz býval proti Zábělé. Žlutě značená turistická cesta po obvodu Háje nad řekou je nejstarší cesta v okolí Plzně, která vznikla záměrně pro turistické účely. Byla jednou z prvních aktivit plzeňského odboru Klubu českých turistů, založeného 15. 12. 1892. Obec plzeňská ji dala vylámat na jeho podnět v r. 1893.“ (Průvodce Bolevec a okolí, vydal Starý most, 2001)

 

     „Městečko Dubá bylo stejně dobře opevněné jako Mělník a museli ho obejít za západu. Drželi se i nadále stranou hlavní silnice, a pokud to bylo možné, jeli po turistických stezkách značených barevnými proužky. Honza myslel na ty obětavé lidi, kteří s kyblíkem barvy a štětkou v ruce procházeli zemi křížem krážem a značili cesty pro výletníky. V mimořádné situaci, jako byla tato, mohly turistické značky zachránit životy.“  (Tma, Ondřej Neff, str. 184)

 

„Chůze lesem je podobná cestě životem. Často opouštíme turistické značky, boříme se propadající se rašelinou a přesličkovým pralesem, zakopáváme o bludné kořeny.“

(z rozhovoru se zpěvákem, textařem, cestovatelem a fotografem Danem Bártou – Koktejl I/2002)

 

 

 Pro KČT Plzeňského kraje zpracoval Jiří Mareš – aktualizace 24. ledna 2021